Z życia szkoły

Archiwum wiadomości 2017/2018

Archiwum wiadomości 2016/2017

Archiwum wiadomości 2015/2016

Archiwum wiadomości 2018/2019

Mistrzostwa szkoły w tenisie

18 października czternaście tenisistek i tenisistów rywalizowało o tytuł Mistrza „Samochodówki” w tenisie stołowym. Po zaciętej, przeszło dwugodzinnej rywalizacji wyłoniliśmy mistrza i mistrzynię naszej szkoły. Wśród dziewcząt najlepszą okazała się Agata Toporek, wygrywając wszystkie mecze. O drugie miejsce dodatkowy set rozegrały Anna Miłecka, Gabriela Bohaczewska i Magdalena Gruba. Ostatecznie na drugim miejscu turniej ukończyła Magdalena Gruba, a na trzecim Gabriela Bohaczewska. Wśród chłopców turniej rozegrano w dwóch grupach, z których do grupy finałowej awansowało czterech zawodników: Tymoteusz Hirsch, Adam Fedde, Przemysław Mitak i Jan Szmuda. Bezkonkurencyjny okazał Przemysław Mitak. Na drugim miejscu turniej ukończył Adam Fedde, a na trzecim Jan Szmuda. Nagrody dla najlepszych tenisistów ufundowała „Sportowa Samochodówka”,  za co serdecznie dziękujemy. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy na zajęcia pozalekcyjne z tenisa stołowego w czwartki na 14.10.

IV miejsce badmintonistów

Dnia 17 października 2019 r. reprezentacja  chłopców z naszej szkoły wzięła udział  w Powiatowej Licealiadzie w Badmintona. Do zawodów zgłosiło się osiem zespołów podzielonych na dwie grupy, po cztery zespoły w każdej. O przydziale do grupy decydował los, który był w rękach nauczyciela:) Nasi gracze pokonali w meczach eliminacyjnych organizatorów turnieju tzn. „Budowlankę” 3:0 oraz Ośrodek Szkolno –Wychowawczy w Wejherowie 3:0. Przegraliśmy  natomiast mecz z PZS nr 1 z Wejherowa 1:3.  Półfinał zagraliśmy z PZS Reda, który mimo wyników w setach bliskich wygrania, zakończył się porażką 1:3. Mecz o brązowy medal, to zacięta walka po raz kolejny z PZS nr 1, niestety przegrana wynikiem 1:3. Zawody kończymy na IV miejscu. Gratulujemy wyniku lepszego niż przed rokiem! Naszą szkołę reprezentowali: Mateusza...
Czytaj więcej

Złote dziewczyny, srebrni chłopcy

Złote dziewczyny, srebrni chłopcy – Wojewódzka Licealiada w Sztafetowych Biegach Przełajowych – Gdynia 2019. Dziewczyny z Samochodówki Mistrzyniami Województwa Pomorskiego w Sztafetowych Biegach Przełajowych. To one pierwsze ruszyły na 900 m trasę biegu przełajowego. Dziesięć równych, mocnych kobiet złożyły się na zwycięstwo. Na pierwszej zmianie nasze uczennice zajmowały czwartą pozycję, by już po trzeciej zmianie nie oddać prowadzenia do końca i z 25s przewagą nad kolejnym zespołem ukończyć rywalizację. Zwycięstwo dało naszym dziewczynom awans do Mistrzostw Polski, które odbędą się 29 października w Olszynie. Trzymajmy za nasze biegaczki mocno kciuki. Kolejność na podium:  1)  Samochodówka Wejherowo; 2) III LO Gdynia; 3) LO Bytów Skład sztafety dziewcząt: Dominika Dopke, Julia Kleina, Daria Teska, Marta Kandziora, Natalia Molenda, Weronika Siwonia, Milena Fajter, Kamila Domarus, Julia Myszk, Aleksandra Dominik, Martyna Piekut. ———————————————– Nasi chłopcy spisali się równie rewelacyjnie, ustępując tylko Szkole Mistrzostwa...
Czytaj więcej

Złoty medal dziewcząt

Dnia 16 października .2019 r. w PZS nr 3 w Wejherowie odbyła się Powiatowa Licealiada w Badmintona. Reprezentantki naszej szkoły Wiktoria Piepiórka (3m) i Mariola Dampc (1m) spisały się na medal i to złoty. Pokazały one wysokie umiejętności i wolę walki w grze pojedynczej i deblowej, wygrywając każdy mecz w grupie, półfinał z „Elektrykiem” i finał z „Budowlanką”. Dziękujemy Wiktorii Piepiórce, która przez trzy lata reprezentowała barwy naszej szkoły, ale mamy nadzieję, że odniesie ona sukces w półfinale wojewódzkim. Powodzenia dziewczyny!

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej był obchodzony w naszej szkole w ostatni piątek (11 października 2019 r.). Uroczystość tradycyjnie połączona była ze ślubowaniem uczniów klas pierwszych, którzy oficjalnie dołączyli do społeczności szkolnej. Uczniowie i wszyscy pracownicy Powiatowego Zespołu Szkół nr 4 zebrali się w nowej hali gimnastycznej, by wysłuchać przemówienia Wicedyrektora, Pana Cezarego Lewandowskiego, który przybliżył wszystkim historię KEN i nawiązał do współczesności, by uświadomić słuchaczom, jak ważny jest zawód nauczyciela w kontekście naszej szkolnej rzeczywistości oraz jak ważny jest w tej rzeczywistości nasz uczeń. Po przemówieniu można było obejrzeć spektakl przygotowany przez pierwszoklasistów pod kierunkiem Pani  Aleksandry Bodnar. W żartobliwiej formie ujęto w nim blaski i cienie życia belfra. Nie zabrakło też życzeń i kwiatów dla nauczycieli.  

Młodzi głosują

9  października 2019 roku uczniowie klasy II B Fototechnik  i Ipg  LO zorganizowali w naszej szkole młodzieżowe wybory parlamentarne. W wyborach mogli wziąć udział wszyscy uczniowie. Projekt „Młodzi Głosują” umożliwia  młodzieży wypowiedzenie się w ważnych dla kraju sprawach –  towarzyszył już wyborom prezydenckim 1995 i 2000. W naszej szkole pierwsze młodzieżowe wybory odbyły się w roku 2003, było to referendum dot. wejścia Polski do UE. Młodzi ludzie – także niepełnoletni – moją swoje poglądy polityczne. Ważne, aby mogli je wyrazić i aby były one przez innych usłyszane. Uczniów pełnoletnich zachęcamy do wzięcia udziału w prawdziwych wyborach do Sejmu i Senatu, które odbędą się 13 października.  Wyniki szkolnych wyborów podamy we wtorek 15 października.

V miejsce w grze królewskiej

Uczniowie naszej szkoły zajęli V miejsce w Mistrzostwach Powiatu w Szachach. Szkoła PZS 3 w Wejherowie była gospodarzem Mistrzostw Powiatu w Szachach Drużynowych, które odbyły się w poniedziałek 7 października. Każdy zespół liczył cztery osoby. Nasza drużyna składała się z uczniów klas pierwszych i mamy nadzieję, że zdobyte doświadczeni zaprocentuje w przyszłości. Skład naszej drużyny: Ignacy Knut (1mg);  Natalia Stankiewicz (1ep); Jeremi Rudnicki (1hg); Dominik Misiak (1ftp)  

VIII Festiwal Przygody Wanoga

4 października 2019 roku uczniowie realizujący poziom rozszerzony z geografii mieli okazję uczestniczyć w VIII edycji Festiwalu Przygoda Wanoga, który odbywa się w Filharmonii Kaszubskiej. Jest to największa impreza tego typu odbywająca się jesienią w północnej Polsce, której nazwa nawiązuje do słowa oznaczającego po kaszubsku wycieczkę, podróż lub wędrówkę. Wśród gości festiwalu  znajdują się ludzie oryginalni, często bardzo znani np. Krzysztof Wielicki, którzy w ciekawy sposób chcą podzielić się swoimi pasjami, dokonaniami i osiągnięciami. Ci wszyscy, dla których podróżowanie – bardziej niż celem samym w sobie – jest pasją i sposobem na doświadczanie życia. My mieliśmy okazję posłuchać dwóch prelekcji. Małgorzata Szumska – kobieta torpeda, napędza ją pokonywanie własnych barier oraz poznawanie nowych ludzi. Biegła ze zniczem olimpijskim w Korei,...
Czytaj więcej

Dwie złote nasze sztafety

Samochodówka Mistrzem Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych w kategorii dziewcząt i chłopców. To były bardzo udane zawody – tak można podsumować sztafetowe biegi przełajowe, które odbyły się w piątek 04 października w Redzie. Pierwsze na starcie stanęły dziewczęta, które na początku zajmowały czwartą pozycję, ale po wybiegnięciu trzeciej zmiany nie oddały już prowadzenia do końca, pokonując kolejny zespół o ponad 400 m. Chłopcy, wzorem dziewcząt, również wygrali z ogromną przewagą – już od drugiej zmiany nie oddając prowadzenia. Męska sztafeta została mocno odmłodzona i większość jej składu tworzyli chłopcy z pierwszych klas – w młodości siła!!!  Nasi uczniowie będę rywalizować w  Mistrzostwach Województwa, które odbędą się 16 października w Gdyni, gdzie walczyć będą o pozycje medalowe. Trzymajmy za nich kciuki....
Czytaj więcej

Wycieczka do SPN

2 października wyjechaliśmy na jednodniową wycieczkę do pięknego miejsca, jakim jest Słowiński Park Narodowy. Park ten mieści w sobie: jeziora przybrzeżne, bagna, torfowiska, rozległe lasy oraz ruchome wydmy. Pierwszym przystankiem naszej podróży było Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Mieliśmy okazję poznać kulturę mieszkańców tej wioski oraz zobaczyć, w jakich warunkach żyli. Było to niesamowite doświadczenie. Następnie udaliśmy się do Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego, w którym zobaczyliśmy ekspozycję prezentującą przyrodę najważniejszych ekosystemów SPN: morza, plaży, wydm, lasów, jezior. Braliśmy udział w ciekawym wykładzie, dzięki któremu poznaliśmy budowę zwiedzanego terenu. Kolejne godziny spędziliśmy na świeżym powietrzu. Naszym głównym celem były wydmy, które były wymagającym i urokliwym miejscem. Zwieńczeniem naszej podróży było podejście pod górę, na której znajduje się Latarnia Morska w Czołpinie,...
Czytaj więcej

Projekt „Deutsch plus”

Dnia 30 września 2019 r. uczniowie klas euro mieli możliwość spotkania z rodzimym mówcą języka niemieckiego w ramach projektu Deutsch plus realizowanego wspólnie z Goethe Institut w Warszawie. Do tego wydarzenia nasi językowcy przygotowywali się poprzez wspólne tworzenie quiz’u dotyczącego wiedzy o Polsce sformułowanego w języku niemieckim z wykorzystaniem technologii komputerowej. W trakcie spotkania z Panią Antonią Nowak uczniowie mieli okazję zobaczyć prezentację multimedialną dotyczącą realiów życia w stolicy Niemiec. Mogli zadawać pytania z różnych dziedzin tematycznych oraz poznać Uniwersytet Humboldt’a oczami studentki. Spotkanie było także niepowtarzalną okazją, by doskonalić kompetencje językowe oraz poznać słówka, których nie znajdziemy w tradycyjnych słownikach. Oczarowani spotkaniem czekamy na dalsze zadania związane z realizacją projektu.

Mistrzowie Powiatu

Mistrzostwa Powiatu w Piłce Nożnej 11- osobowej Pierwsze zawody z kalendarza współzawodnictwa w ramach Licealiady szkół ponadpodstawowych zakończyły się sukcesem naszej szkoły. Podczas meczy eliminacyjnych, które odbyły się 30 września na boisku Gryfa w niesprzyjających warunkach pogodowych, nasza drużyna nie dała szans rywalom (pokonała PZS 3 – 2-0 i NSR -7-0) i pewnie awansowała do finału Mistrzostw Powiatu. Podczas pierwszego meczu Mistrzostw Powiatu, które odbyły się następnego dnia w Rumi, nasza drużyna uległa zespołowi PZS NR 1 Rumia 0-1. Zespół naszej szkoły dominował w tym meczu od pierwszych minut jednak nie udało się odrobić pechowo straconej bramki i musieliśmy tylko liczyć ma zespól PZS 1 Reda, która nas nie zawiodła i wygrała z Rumią 3-1.Ostatni mecz to już gra do...
Czytaj więcej

Mistrzostwa szkoły w halówce

Mistrzostwa Szkoły w Halowej Piłce Nożnej – 2019. W czwartek 26 września na hali sportowej Samochodówki odbyły się Mistrzostwa PZS4 w halowej piłce nożnej. W zawodach wzięło udział 15 zespołów reprezentujących swoje klasy. Pomimo różnicy wieku wszystkie mecze były zacięte i wyrównane, a o zwycięstwie decydowały drobnostki. Zawody odbyły się w przyjaznej i sportowej atmosferze, a mecz finałowy dostarczył wiele emocji. Turniej został zdominowany przez klasy sportowe, które zajęły wszystkie miejsca na podium. W finale klasa 2Bsport pokonała 1-0 klasę 1Bsport (gimnazjum) i została Mistrzem Szkoły na rok szkolny 2019/20. Trzecie miejsce zajęła 1B sport(podstawówka), pokonując klasę 1BTMC. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i sportową rywalizację w turnieju i zapraszamy za rok.

Mistrzostwa szkoły w szachach

IGNACY KNUT z 1m(g) MISTRZEM  SAMOCHODÓWKI W GRZE KRÓLEWSKIEJ W środę 25 września 2019 r. odbyły się Mistrzostwa Szkoły w szachach. W turnieju wzięło udział sześciu uczniów naszej szkoły. Zawody były eliminacją do turnieju powiatowego. Czterech najlepszych uczniów będzie reprezentować naszą szkołę na Mistrzostwach Powiatu, które odbędą się siódmego października. Trzymajmy za nich kciuki. Wyniki turnieju: 1. Ignacy Knut 1m(g) 2. Natalia Stankiewicz 1e(g) 3. Jeremi Rudnicki 1h(g) 4. Dominik Misiak 1FT(g) 5. Jakub Bronk 1p(p) 6. Klaudiusz Styba 1cBSiS (g) Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Rejs naszych wicemistrzów

Rejs naszych wicemistrzów na żaglowcu Generał Zaruski 16.09.2019 roku uczniowie naszej szkoły – Daria Szela, Karolina Hass, Fabian Hubiński i Jakub Woźniak wzięli udział w jednodniowym rejsie szkoleniowym żaglowcem Generał Zaruski. Była to nagroda za zajęcie II miejsca w Pomorskich Mistrzostwach Debat Oksfordzkich Rhetorica. Rejs był nie tylko świetną zabawą, a jego  uczestnicy mogli poczuć się załogą żaglowca oraz poznać tajniki żeglarstwa.  

Wręczenie nagród w rywalizacji szkół

IV MIEJSCE SAMOCHODÓWKI W WOJEWÓDZTWIE POMORSKIM W RYWALIZACJI SPORTOWEJ SZKÓŁ  Starogard Gdański był gospodarzem inauguracji sportowego rozpoczęcia roku, na której zostały wręczone nagrody za rywalizację sportową szkół. Nagrodzone zostały najlepsze 10 szkół województwa. W roku szkolnym 2018/2019 nasza szkoła zajęła wysoką 4-tą pozycję na 120 szkół biorących udział w rywalizacji. Gratulujemy naszym sportowcom 🙂

V Test Coopera za nami

V EDYCJA WEJHEROWSKIEGO TESTU COOPERA ODSŁONA JESIENNA – 18 września 2019 r. W środowe popołudnie kameralna bieżnia Samochodówki gościła biegaczy z lokalnej społeczności. W próbie wytrzymałościowej, znanej jako TEST COOPERA, wzięło udział  67 biegaczy. Dla nie wtajemniczonych próba ta polega na ciągłym biegu przez 12 minut i celem uczestników jest pokonanie w tym czasie jak najdłuższego dystansu. Każdy zawodnik na koniec otrzymał unikalny certyfikat z przebiegniętym dystansem. Warto wspomnieć, że najdłuższy dystans pokonał uczeń klasy pierwszej biologiczno-sportowej Jakub Godlewski (3650 m), a wśród kobiet najlepszą okazała się Lidia Kołodziejczyk, znana w społeczności lokalnej biegaczka długodystansowa (3103 m). Kolejna edycja już na wiosnę, mamy nadzieję na liczny udział 😊 Zapraszamy do obejrzenia galerii oraz przejrzenia wyników na stronie: http://www.sport-samochodowka.pl/index.php/test-coopera/wyniki/.

Gdański Salon Maturzystów 2019

W dniach 9 i 10 września  2019 r. uczniowie klas maturalnych odwiedzili Uniwersytet Gdański, gdzie odbył się Gdański Salon Maturzystów – Perspektywy 2019. Przyszli kandydaci na studia  odwiedzili liczne stoiska szkół wyższych  oraz  mogli skorzystać z porad ekspertów Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, uczestnicząc w wykładach z poszczególnych przedmiotów. Gdański Salon był dla uczniów dobrą  okazją do zapoznania się z zasadami rekrutacji, planowanymi kierunkami studiów  oraz  warunkami studiowania. Ogromną popularnością cieszył się również Informator dla  Maturzystów 2020.  Stanowi on niezbędne kompendium wiedzy dla uczniów, który zawiera pełny zbiór informacji dla przyszłych kandydatów na studia. Informator zawiera kompletne informacje o ofertach uczelni na przyszły rok akademicki wraz z zasadami przyjęć. Zawarty w nim Ranking Szkół Wyższych 2019 jest zbiorem danych o jakości kształcenia...
Czytaj więcej

Zapraszamy na test Coopera

Zapraszamy wszystkich chętnych na V jesienny Test Coopera (V Wejherowski Test Coopera). Jest to próba wytrzymałościowa opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera, polegająca na 12-minutowym nieprzerwanym biegu.  Przy czym można biec, maszerować, ważne, byle bez przerwy. Potem w specjalnych tabelach sprawdza się wynik z uwzględnieniem wieku i płci testowanej osoby. Zapraszamy już tych, którzy próbowali swoich sił we wcześniejszych edycjach biegu, jak i nowe osoby, które chcą się sprawdzić.  Formularz zgłoszenia oraz wyniki poprzednich edycji znajdują się na stronie www.sport-samochodowka.pl [pdf-embedder url=”http://www.pzs4.wejher.pl/wp-content/uploads/2019/09/test_coopera_plakat_2019_09_male.pdf”]

Certyfikaty zawodowe

W dniu 9 września 2019 roku w Konsulacie Generalnym Niemiec w Gdańsku odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatów AHK/DIHK, potwierdzających zdanie egzaminu zawodowego według niemieckiego wzoru, pierwszym absolwentom klas patronackich firmy Zoeller Tech. Siedmiu naszych absolwentów w zawodzie ślusarz – mechanik konstrukcji otrzymało zasłużone wyróżnienia. Certyfikaty wraz z drobnymi upominkami wręczali: Pani Cornelia Pieper – Konsul Generalny Niemiec, Pani Marii  Montowska – dyrektor ds kształcenia zawodowego Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK) oraz Prezes Zoeller Tech – Pan Reiner Rohler. Po uroczystości wszyscy jej uczestnicy zaproszeni zostali do wspólnych zdjęć i ugoszczeni grillem.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

Uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie rozpoczęli dziś rok szkolny 2019/2020. Po raz pierwszy pojawili się w szkole absolwenci szkół podstawowych, dla których otworzyła  się nowa droga edukacyjna, ponieważ to właśnie oni pozostaną z nami przez najbliższe cztery lata liceum, natomiast  uczniowie technikum spędzą w szkole  pięć lat.              Pani dyrektor Anna Wilk – w swoim wystąpieniu – życzyła całej społeczności uczniowskiej udanego roku szkolnego i satysfakcji z wyników w nauce.