Z życia szkoły

25
Sty

WYKŁAD „MÓZG PRZESTĘPCY”

W dniu 25 stycznia 2018 r. uczniowie klasy 3bLO mieli okazję wysłuchać wykładu dr Wojciecha Glaca z Katedry Fizjologii Zwierząt i Człowieka Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego pod intrygującym tytułem „Mózg przestępcy”. Spotkanie to stało się nie tylko doskonałą okazją do powtórki budowy i działania mózgowia człowieka, ale przede wszystkim próbą odpowiedzi na nurtujące ludzkość pytania: Dlaczego ludzie bywają źli? Czy przestępstwo tkwi w mózgu? Jak działa mózg przestępcy? Dlaczego jedni są bardziej, a inni mniej podatni na zachowania przestępcze? Dlaczego mężczyźni częściej popełniają przestępstwa niż kobiety?

Dr Glac, w oparciu o wyniki najnowszych badań nad neurobiologicznym podłożem przestępczości, wskazał na dużą zależność działań przestępczych człowieka a budową i funkcjonowaniem jego mózgu. Otóż niektóre struktury mózgu przestępcy mają mniejsze rozmiary i wykazują niższą aktywność. Źle jest skomunikowana kora przedczołowa (odpowiedzialna za „rozsądek”) z ciałem migdałowatym (odpowiedzialnym za emocje). Przestępca nie kontroluje emocji, odczuwa mniejszy lęk, nie wykazuje empatii. Również fakt, że 9/10 przestępców to mężczyźni, wynika z różnic w składzie hormonów u kobiety i mężczyzny. Mniejsza ilość oksytocyny i większa wazopresyny sprawia, że mężczyzna przejawia większą skłonność do agresji.

Spotkanie uczniów „z nauką” prezentowaną przez dr Glaca było bardzo ciekawe… i pozostawiło niedosyt.