BIBLIOTEKA

Zapraszamy

O bibliotece

Regulamin biblioteki

Kontakt

Witamy na stronie biblioteki w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4
im. Jakuba Wejhera w Wejherowie 

W progi biblioteki szkolnej zapraszają:

Ewa Lechicka
i Małgorzata Sil
ewa gosia
plakat_biblioteka

   Nasza biblioteka funkcjonuje jako połączenie czytelni i wypożyczalni w jednym pomieszczeniu lokalowym od 2002 roku, posiadaliśmy zaledwie osiem tysięcy pozycji. Aktualnie dysponujemy księgozbiorem około 16,5 tysięcy egzemplarzy,który staramy się cały czas uaktualniać, by odpowiadał i wychodził naprzeciw Waszym potrzebom czytelniczym. W jego skład wchodzą przede wszystkim lektury, beletrystyka, poezja, pozycje techniczne, księgozbiór podręczny (słowniki, leksykony, encyklopedie itp.) a także lektury i filmy na płytach DVD, oraz czasopisma.
Czytelnikom niezdecydowanym bądź rozpoczynającym dopiero przygodę z książką służymy pomocą w doborze ciekawych pozycji. Pomocne są również tutaj recenzje naszej młodzieży, które umieszczamy na tablicy bibliotecznej.

   Szerokie zainteresowania naszych czytelników powodują, iż organizujemy różne wystawy, konkursy i akcje. Już od 10. lat uczestniczymy w ogólopolskim programie “Cała Polska czyta dzieciom” angażując młodzież do spotkań z dziećmi w zaprzyjaźnionym przedszkolu “Przygoda”. Rokrocznie organizujemy także kiermasz podręczników szkolnych. Uczniom klas maturalnych pomagamy w doborze pozycji książkowych i sporządzaniu bibliografii załącznikowej do prezentacji maturalnych z języka polskiego. Na terenie biblioteki organizujemy także szkolną “Galerię Talentów ” – czyli ekspozycję prac uzdolnionej plastycznie młodzieży, która chce podzielić się i pochwalić swoją pasją na forum szkoły.

   W okresie przedświątecznym Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy ogłaszamy konkursy na najpiękniejszą kartkę świąteczną lub najciekawsze Jajko Wielkanocne. O wszelkich akcjach i konkursach informujemy wcześniej naszych czytelników informacjami umieszczanymi na tablicy ogłoszeń.

   Każdy uczeń korzystający z biblioteki otrzymuje kartę z kodem czytelniczym ważną na cały etap edukacji w naszej szkole, na podstawie której może dokonywać wypożyczeń. Znacznie ułatwia to obsługę i niweluje do minimum możliwość pomyłek. Biblioteka posiada cztery stoliki czytelnicze oraz cztery stanowiska komputerowe (łącznie 18 miejsc siedzących) z dostępem do Internetu.

Regulamin Szkolnego Centrum Informacyjnego
w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jakuba Wejhera
w Wejherowie

 1. Z księgozbioru biblioteki szkolnej mogą korzystać uczniowie, rodzice, nauczyciele.
 2. Godziny otwarcia biblioteki podane są na drzwiach wejściowych.
 3. W bibliotece obowiązuje cisza
 4. Do biblioteki nie można wnosić jedzenia i napojów. Okrycia wierzchnie pozostawiamy w szatni.
 5. Wypożyczamy po okazaniu kart czytelnika.
 6. Można wypożyczyć 3 książki, które należy zwrócić w ciągu miesiąca.
 7. Przy wypożyczaniu należy zwrócić uwagę na ewentualne uszkodzenia książek i poinformować o nich bibliotekarza.
 8. Ewentualne zagubienie książki należy zgłosić bibliotekarzowi, by uzgodnić rodzaj ekwiwalentu.
 9. Wypożyczone książki lub inne rodzaje zbiorów bibliotecznych muszą zostać zwrócone do biblioteki przed końcem roku szkolnego.
 10. W przypadku zmiany szkoły czytelnik zobowiązany jest rozliczyć się z biblioteką.
 11. Uczniowie przetrzymujący książki dłużej niż ustalono to w regulaminie zobowiązani są do uiszczenia kary w wysokości 1 zł za każdy kolejny tydzień.

Regulamin korzystania ze stanowisk
komputerowych Szkolnego Centrum Informacji

 1. Komputery w czytelni są przeznaczone do celów edukacyjnych.
 2. Drukowanie odbywa się odpłatnie.
 3. Korzystanie z komputerów odbywa się w godzinach pracy biblioteki.

Napisz do nas: info@biblioteka-wejhera.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek 8.00-15.45
wtorek           8.00-15.00
środa             7.30-15.00
czwartek        8.00-15.15
piątek             8.00-16.00